Det er godt å unne seg en rast ved Finntjern nord for Tømte. Stigningene opp fra Movann er ikke av de lengste i Marka, men de er tunge nok. På den andre siden av vannet ligger noen fiskere i telt. Nå venter lange og deilige nedoverbakker forbi Liggern og videre tilbake til Maridalen.
TweetDamtjern ligger øverst i Lierbakkene, og har flotte muligheter for bading. Her i sydenden er det til og med en rullestolsrampe for funksjonshemmede.
Det er fint å starte sykkelturer inn i Kjekstadmarka fra Heggedal stasjon. Denne innfallsporten kan nås med både bil og tog, hvis man ikke vil sykle hit fra bebyggelsen, da.
Geiteramsen vokser mange steder i Marka. også på toppen av Gyrihaugen. Dette eksemplaret strakte seg godt opp mot solen, og hadde samtidig utsikt mot Steinsfjorden (nede til venstre i bildet)