Katnosa ligger 464 moh., og er et kjent og kjært sted for skiløpere på tur gjennom Marka. Katnosa gård ses i nordøstsiden av vannet, og antas å være ryddet på 1600-tallet.
TweetIkke har denne høyden fått noe navn på kartet og heller ingen høydeangivelse, men jeg har jo sett opp på den på skitur underveis fra Øyangen mot Aurevann og Spålen. Bratt og kronlete opptur, mens tråkket ned gikk adskilling raskere.
Sola har ennu ikke fått tak, og disen ligger over elva fra Store-Sinnera mot Spålen, og gjør området trolsk og spennende.
I 1995 var fotografen med på dugnad for å gjøre Sinnerdammen om fra jakthytte til overnattingssted for DNT. Og ønsker man seg uberørt natur, så er dette stedet! Her er det ikke strøm og ei heller mobildekning, til gjengjeld er det sus fra elv og gammel skog og ivrig kvitring fra måltrost og flaggspett.