Etter Osdammen renner Lysakerelva forholdsvis rolig til Hammarfossen. Delen nærmest fossen ble kalt Hammardammen. Her ligger det fortsatt rester av en gammel trekonstruksjon i elva, rundstokker som holdes sammen av jernstenger gjennom utborede hull i stokkene. Kan det være rester av understøttelse til tømmerrenna? Det er også rester av en konstruksjon på ei kunstig steinøy rett oppstrøms Hammardemningen.
TweetDemningen Osdammen ligger i utløpet fra Bogstadvannet. Her skal det ha vært en tredemning og sag allerede på 1500-tallet. Senere kom det flere demninger i treverk av forskjellige utførelser. Dagens steindemning er antageligvis fra om lag 1913, ref. inskripsjonen C. L. 1913. På 1920-tallet ble det bygget et anlegg for barking av tømmer her, med tømmerrenne videre til Fossumsaga ved Hammarfossen.
Friområdet på Breivoll består av flere sletter som er knyttet sammen av veier eller stier. Ved denne stien blomstrer blåveisen villig denne første dagen i mai 2018.
Vi ser Nordre Breivollodden og Bunnefjorden, med Nesoddlandet til venstre.