I Nydalen er det anlagt et svømmebasseng tilknyttet Akerselva, men adskilt fra denne. Som bilde nr. 31600 viser, er det sommerstid et yrende badeliv der. Nå, med flomstor elv, er det en stor strømvirvel i bassenget, og bading er livsfarlig. Bildet markerer også slutten på oppholdsværet denne dagen, se rød paraply.
TweetVed Myraløkka er det et flatere parti, og elva roer seg ned en stund. Her er den omkranset av gamle og noe forkrøplede trær. På motsatt side av elva (østsiden) er bygningene til Myrens Mekaniske Verksted synlige. Det ble etablert som en smie i 1848, og produserte etter hvert avansert maskineri til blant annet papirindustrien. Produksjonen der opphørte i 1988.
Den store gule trebygningen på bildet er kalt Glads mølle eller Nedre Papirmølle. Den er fra 1736, og er den eldste bevarte fabrikkbygningen langs Akerselva. Her ble det produsert skrivepapir og protokollpapir (klutepapir). Bygningen er fredet, men fortsatt i bruk som trykkeri.
I januar 2014 var Christiania Seildugsfabrik kunstferdig dekorert av spruten fra Øvre Foss, se bilde nr. 21151. Med dagens flomvannføring var det interessant å se hvordan bygningen var berørt av fossetåka. Dette bildet antyder at veggen ville vært dekket av et solid islag helt opp på taket om det hadde vært like kaldt nå som da.