Den gamle skogsbilveien mellom Sønstebygrenda og Eidstugua er mye koseligere å sykle enn veien nærmere Einavannet. Her ved jernbaneundergangen ved Sønstebygrenda.
TweetEtter dagens dugelige innsats med ljåen er det servering av rømmegrøt på vollen.
Siste helg i juni ble det arrangert slåttetreff på plassen Bøvelstad, som ligger på nordsiden av Støttumfjorden/Børtervann. Både plassen og det gamle kulturlandskapet restaureres, av bl.a. Bøvelstadgruppa i Østmarkas Venner, som har hatt utallige dugnadshelger her. Låven er blitt riktig fin, og den tette skogen er ryddet, så det igjen er blitt nydelig utsikt mot Børtervannet. Friluftsetaten (Skogvesenet) i Oslo har bistått. DNT Oslo og Omegn har overtatt stedet, men det gjenstår en del arbeid før huset kan tas i bruk som turistforeningshytte. Bøvelstad var opprinnelig en plass tilhørende Rausjøskogene, i privat eie til Oslo kommune kjøpte skogeiendommen i 1965. Plassen, som var nært knyttet til Rausjøgrenda, hadde fast bosetning fra begynnelsen av 1800-tallet og til etter krigen. Til Bøvelstad går det en veldig fin, blåmerket løype fra Vangen og Tonevann, og fra Rausjøgrenda. Bøvelstad ligger i kanten av Østmarka naturreservat, omgitt av vill og uberørt Østmark-natur på nær sagt alle kanter.
Da det begynte å mørkne kom også vaking og nappene i Katnosa i dag. Denne fine ørreten ble tatt på mark fra land rett utenfor Sandvikskoia.