I Markadatabasen finner du et omfattende bildearkiv med bilder fra Oslomarka og omkringliggende områder som dekkes av Markadatabasen. I tillegg til markabilder vil du finne bilder fra kurs og arrangementer, for eksempel gamle World Cup arrangementer i Holmenkollen. Du søker og navigerer i disse bildene ved hjelp av den avanserte søkefunksjonen. Du kan evt. også gjøre enkelt fritekstsøk mot bildenes titler ved hjelp av søkefeltet oppe til høyre.
Nedenfor ser du bare de nyeste bildene som er lagt inn.
En nydelig, snill og idyllisk løype nedover Gudbrandsdalen. Her kan selv litt pyser som meg lett kjøre nedover!
Se på bildetEn av de flotte perlene i Østmarka er denne scooterløypen mellom Langvann og Ødegården. Dette løypekrysset like vest for Langvann viser de to alternative løypene nedover via hhv. Kruggmyr/Steinbakken (til høyre) og Gudbrandsdalen (mot venstre), som jeg valgte.
Se på bildetNå er tiden til å benytte alle de flotte scooterløypene som kjøres opp i Østmarka i år. Jeg møtte mange på min vei over Langvann og videre på smale spor mot Ødegården.
Se på bildetPå vei opp bakkene nordvestover fra Smørhullet kommer du til dette løypekrysset. Dersom isen er sikker kan du velge å gå til høyre over Langvann på vei mot Øgården.
Se på bildetPåskeaften var det fortsatt skimuligheter i Østmarka, men det var mye overvann på en del av myrene.
Se på bildetLangvann er et flott vann både sommer og vinter. Scooterløypa over vannet er et bra alternativ til den maskinpreparerte løypa mellom Smørhullet og Øgården.
Se på bildetMange foretrakk å følge den beintråkka løypa over idylliske Langvann denne nyttårsaften. Men sprengkulda rev i kjakan selv om sola tittet fram. Sotåsen har fått sitt navn etter den store skogbrannen som startet her inne ved Langvann en tørr sommerdag i 1889.
Se på bildetLøypa gjennom Gudbrandsdalen er en av Østmarkas perler. Jeg forsøker alltid å legge turen gjennom denne dalen med den upreparerte løypa. De jeg treffer i Gudbrandsdalen er alltid glade. Går du opp dalen på sommerstid kan du også se det historiske minnet Cudriobakken, et mer enn 200 år gammelt veianlegg.
Se på bildetØgården i Østmarka var et vakkert fotomotiv i dag, så vinterlig er det lenge siden vi opplevde Østmarka. Det var som en tryllekunstner hadde tryllet frem 35 cm snø i løpet av et døgn og forvandlet det så altforlenge høstlige preget til det vidunderlige hvite, nesten som en hvit kanin opp av flosshatten. Forbi Øgården som ligger et par km fra Rustadsaga og videre over Høyås, Smørhullet, Klokkerud, Eriksvann, Skjellbreia, Paradisdalen til Vangen var det kjørt med stor maskin og det var to år siden sist. God tur i Østmarka som er på sitt beste akkurat nå !
Se på bildetIkke mange hadde funnet veien hit i dag, men det var fine spor og lite overvann.
Se på bildetNår løypekjøreren "plumper" i slikt overvann og sørpe, så må han gjerne måke seg en startbane på 6-8 meter. Denne dagen hadde Stakan laget tre slike startbaner før han kom så nær land at han kunne feste vinsjen i et tre. Det tok nesten en time. (For ordens skyld: Bildet er "konstruert" neste dag. Derfor de små isflakene).
Se på bildet14 bilder vist.