I Markadatabasen finner du et omfattende bildearkiv med bilder fra Oslomarka og omkringliggende områder som dekkes av Markadatabasen. I tillegg til markabilder vil du finne bilder fra kurs og arrangementer, for eksempel gamle World Cup arrangementer i Holmenkollen. Du søker og navigerer i disse bildene ved hjelp av den avanserte søkefunksjonen. Du kan evt. også gjøre enkelt fritekstsøk mot bildenes titler ved hjelp av søkefeltet oppe til høyre.
Nedenfor ser du bare de nyeste bildene som er lagt inn.
Samme standplass som for bilde nr. 33166 , men nå zoomet inn med teleobjektiv mot Stovivann. Det skinner i isen på Stovivann og på veiene, men også ellers er snøen så hard at det knapt blir merker etter føtter.
Se på bildetDet var ganske mange turgjengere på Eineåsen på årets siste dag. Her beskuer tre av dem utsikten fra startplassen for paraglidere rett ved Solfjellstua. Snødekket kan bare karakteriseres som ganske vekslende, men knallhardt.
Se på bildetSolfjellstua er neppe kjent for fruktblomstringen, men tydeligvis har et frukttre overlevd brannen i 1981, og det blomstrer rikt denne våren. Så får vi kanskje se hva slags frukt det blir til høsten. Utsikten var som vanlig vid, fra Kolsås til venstre i bildet via Oslofjorden til Stovivann og Ringiåsen til høyre.
Se på bildetEn time etter at bilde nr. 28559 ble tatt, hadde solen gått ned, og tåketeppet trukket inn i dalene i Vestre Bærum, hvor det bølget frem og tilbake. Her ser vi fra paragliderstartstedet ut over jorder og skog mot sydvest, med Enli gård til høyre for den store furua i forgrunnen, og sydenden av Isi gård helt i høyre bildekant. I øvre venstre hjørne Skuibakken. Tilbake ved Gommerudbanen var tåka så tykk at bussene satte på varselblink når de stoppet på holdeplassene.
Se på bildetPent vær, men tåke over Oslofjorden og lavlandet rundt denne. Fra paragliderstartstedet ved Solfjellstua var det denne ettermiddagen fin utsikt over Tanumplatået, hvor tåka kom og gikk. Her var det bare Ringigårdene som stakk opp av det gylne tåkehavet.
Se på bildetDe fleste bildene fra Solfjellstua viser den flotte utsikten derfra over Vestre Bærum og mer til. Det gjør dette bildet også, i den utstrekning tåka tillot det. De kraftige vindkastene sørget for at den hele tiden forandret seg, bare et øyeblikk tidligere var Kolsås synlig, men Skuibakken gjemt, nå var det motsatt.
Se på bildetEtter en drøy marsj er vi nesten framme og kan samles før den siste nedstigningen til Rykkinn.
Se på bildetLysløypa fra Rykkinn og Gullhaug i Eineåsen holder seg fortsatt godt, og fra toppen av denne er det bare en kort avstikker opp til utsikten ved Solfjellstua. Fremdeles ser man at snøen dekker de fleste av jordene i denne delen av Bærum.
Se på bildetRett ved oppkommet ligger dette stativet. Tanken med rørstuss i bunnen tyder på at dette har vært en vanntank på høye ben, kanskje en trykktank for vannforsyningen til Solfjellstua. Kanskje gamle bilder viser hvordan denne var plassert? H. Kolstad mener at dette var en soloppvarmet tank for offisersdusjen på Solfjellstua, ref. Skui Vels Årsberetning 2014.
Se på bildetLitt lenger nede langs stien krysser den en liten bekk. Nedenfor den store steinen er det et dypere oppkomme med noen grønskekledde materialrester. Dette er sannsynligvis spor etter brønnen til Solfjellstua. På orienteringskartet Eineåsen (1997) er det avmerket brønn i denne posisjonen.
Se på bildetFra blåstien videre mot vest fra Solfjellstua tar det av en svakere sti til venstre ned en liten dal. Her er det mosegrodde spor etter to steinmurer på litt forskjellig nivå. Selv om jeg var der oppe flere ganger før Solfjellstua brant ned, kan jeg ikke huske at det var noe hus der. På orienteringskartet Rognlia (1976) er det avmerket tre små bygninger vest for Solfjellstua, men ingen av disse er på nøyaktig samme sted som steinmurene.
Se på bildetOm høsten blir det tydelig hvor mange løvtrær som har fått stå igjen eller vokse opp i tettbebyggelsen i Vestre Bærum. Landskapene fra venstre og medurs er stupene i Eineåsen, Søndre Kolsås med masta, Oslofjorden og Nesoddtangen, og Drøbak med Håøya. Kielfergen kan skimtes i fjorden på vei mot Drøbak.
Se på bildetIntense farger på løvskogen nedenfor Eineåsen. Kulturlandskapet i motsol med skogkledde teiger mellom fortsatt grønne jorder var på sitt mest fargesprakende denne dagen.
Se på bildetStrålende sol, varm luft med gufs av sommer over stupene ved Solfjellstua, og uventet klar høstluft: en uimotståelig kombinasjon. Her er Atie på vei opp den gamle veien til Solfjellstua. Høstløv på bakken kan være nesten like dekorativt som høstløv på trærne, spesielt når begge deler opptrer samtidig.
Se på bildetSør i Haugskollen ligger ruinene etter Solfjellstua, som en gang var et tradisjonsrikt serveringssted. Utsikten over vestre Bærum, Skui og Stovivann er flott denne vakre sensommerdagen.
Se på bildet«Der Solfjellstua lå» er navnet på en av de nye kjentmannspostene. Nå er det bare ruiner igjen av det som bl.a. var en sportskafé, og som brant ned i 1981. På bildet ser vi utover Bærum, med Kolsås til venstre og Kirkerudbakken til høyre.
Se på bildetI dag var det et flott skue man fikk oppleve fra et av utsiktspunktene ved Solfjellstua. Vi ser Skuibakken til høyre, og omtrent midt i bildet har vi Tanumplatået. Til venstre for dette ligger Stovivann med Ramsåsen bak.
Se på bildetDet er fint å oppleve solnedgangen fra ruinene etter Solfjellstua. I dag var det stor kontrast mellom den blåfrosne Kirkerudbakken og gyldne Color Magic på vei sydover mot Kiel i solnedgangen.
Se på bildetFull fart med snøproduksjonen i Kirkerudbakken i dag. Og snøkanonene deler produksjonen ødselt med boligfeltene øst for bakken, av og til også med krysset E16/Lommedalsveien. Slikt kan gi spenning i hverdagen.
Se på bildetSelv om Solfjellstua brant ned for mange år siden, er det fortsatt panoramautsikt fra setdet der den stod. Det er bratt ned sttopkanten, og gjerdet har nok sin funksjon i og med at mange barnefamilier søker seg opp hit. I dag kunne ikke utsikten vært bedre, for sol fra en klar novemberhimmel gjorde det lett å få øye på Kolsåstoppen (til venstre), Oslofjorden, Kirkerudbakken (til høyre) og bebyggelsen på Kolsås/Rykkinn.
Se på bildetDet er glimrende utsikt mot vestre Bærum fra stedet like ved der Solfjellstua en gang lå. Landemerket Kolsås sees til venstre i bildet, der Oslofjorden ligger i bakgrunnen. Til høyre ser vi Stovivann.
Se på bildetKjentmannshåndboken inspirerte meg til dagens tur. Da jeg tok posten Haugskollen, så jeg skiltet Rognlia, og tenkte at det var lenge siden sist - - - Hønefoss-buss til Bjørum sag, inn Kjaglia til Kjaglienga, opp til Rognlia og sydover til Solfjellstua og Rykkinn. Nødvendig utstyr er skyggelue, i dag var solen lav!
Se på bildetOpp mot Solfjellstua er det noe trangt og bratt og løypa ligger i solhellingen.
Se på bildetFantastisk utsikt mot syd og Drøbaksundet og store deler av Vestmarka.
Se på bildetUtsikt fra Solfjellstua ned mot Skui, Stovivann, Vestmarka og Ramsåsen til høyre. Oslofjorden skimtes til venstre. Stua brant ned for mange år siden.
Se på bildet27 bilder vist.