I Markadatabasen finner du et omfattende bildearkiv med bilder fra Oslomarka og omkringliggende områder som dekkes av Markadatabasen. I tillegg til markabilder vil du finne bilder fra kurs og arrangementer, for eksempel gamle World Cup arrangementer i Holmenkollen. Du søker og navigerer i disse bildene ved hjelp av den avanserte søkefunksjonen. Du kan evt. også gjøre enkelt fritekstsøk mot bildenes titler ved hjelp av søkefeltet oppe til høyre.
Nedenfor ser du bare de nyeste bildene som er lagt inn.
Cecilie Kaltenborn og Tommy Grendar fra Bærum og Oslo ble tatt med til Nordåsen av en venninne i dag. Det var første gang de besøkte Nordåsen, og de var begeistret over de fine skiforholdene som møtte dem. Her er de i gang med Honsjørunden.
Se på bildetDet var greie forhold for både klassisk og fristil på Nordåsen i dag. Selv om det var klarvær i dag, stod solen så lavt på himmelen at mesteparten av løypene lå i skyggen. Men på noen partier snek solstråler seg inn og ga løypetraseen et gyllent fargeskjær. Bildet er tatt ca. 470 moh., mellom Skjennumtjernet og Kjønstadsætra.
Se på bildetPå vei opp bakkene fra Skjennumstjernet på vei rundt Honsjøen kommer du til dette krysset. Her kan du gå rett frem mot Kjønstadsætra, eller du kan ta til venstre og følge løypa mot Honsjøhytta og til Grustaket.
Se på bildetLike ved Skjennumstjernet ligger dette løypedelet - der man kan velge mellom løypa til Dalssætra og Sjuputtane (til høyre) og Kjønstadsætra og Honsjøhytta.
Se på bildetFra Kjønstadsætra tar noen fatt på de bratte bakkene opp til Sjuputtane - og kanskje videre til Marifjell. Andre går ned til venstre, mot Honsjøen de to sentrale utfartsstedene i Nordåsen - Grustaket og Nordåsen skistadion. Det var tett med biler der i dag.
Se på bildetDet var en fin søndag i Nordåsen, og mye folk i løypene. Mange valgte å gå innover til Kjønstadsætra. Fra dette løypekrysset - rett sør for Honsjøhytta (bak fotografen) - går løypa oppover langs vestsiden av Honsjøen.
Se på bildetSkumringstimen er fin her oppe i Nordåsen. Vi ser Honsjøen med Nannestad og Gardermoen i bakgrunnen.
Se på bildetI løypekrysset her ved Dalstjern kan man velge løypa rett fram - mot Skjennumstjernet og Dalssætra eller Kjønstadsætra. Eller man kan gå mot Grustaket, Nordåsen skistadion og Maura. Rustad i Hurdal er også et alternativ (skiltet Sandsnesseter).
Se på bildetBrede, fine traseer, strålende sol og godt føre. Hva mer kan man ønske seg der man nyter dagen på vei innover fra Grustaket?
Se på bildetNoen er tilbake ved start, andre nyter fortsatt den flotte skidagen ute i løypenettet. Grustaket er et populært utgangspunkt for skiturer i Nordåsen.
Se på bildet10 bilder vist.