I Markadatabasen finner du et omfattende bildearkiv med bilder fra Oslomarka og omkringliggende områder som dekkes av Markadatabasen. I tillegg til markabilder vil du finne bilder fra kurs og arrangementer, for eksempel gamle World Cup arrangementer i Holmenkollen. Du søker og navigerer i disse bildene ved hjelp av den avanserte søkefunksjonen. Du kan evt. også gjøre enkelt fritekstsøk mot bildenes titler ved hjelp av søkefeltet oppe til høyre.
Nedenfor ser du bare de nyeste bildene som er lagt inn.
Det er kanskje ikke så ofte man ser en sykkel på jernbanestasjonen på Oslo Lufthavn. Men denne stasjonen - kun 20 minutter fra Oslo sentrum - er et fint utgangspunkt for sykkelturer i Nannestad.
Se på bildetPå et frodig sommerbeite ved Hakadal Verk nøt storfeet tilværelsen i ettermiddagssolen. Noen av oksekalvene hadde små stange-konkurranser, men de fleste var opptatt av å spise, spise og spise. Fint var det i alle fall å betrakte landskapet med lysende geiterams i forgrunnen.
Se på bildetDet var lunt og varmt i sydenden av Elvann den siste lørdagskvelden i juli. Det ble en god pause her, og fotografen fikk seg også en svømmetur i vannet, som holdt minst 20 grader.
Se på bildetUtforkjøringene fra Åskastet mot Aas gård er unnagjort, og snart er vi nede i Hakadal. Varingskollen er midt i bildet.
Se på bildetAskeren ligger klemt inn mellom Trehørningen og Langvann. Gården er en av de store plassene i Marka, og er første gang nevnt i 1664.
Se på bildetBjørnsjøen og Fortjern er tilbakelagt, nå er de snart klar for Helgeren. Områdene nord og øst for Kikut er et eldorado for padlere. Her er det ikke lange trilleturen mellom hvert vann.
Se på bildetI dag så det ut til at alle sykkelruter førte til Kikutstua. Det strømmet syklister til Skiforeningens påbygde storstue i Nordmarka - hele dagen.
Se på bildetFredagen var varm og etter fem kilometer oppoverbakker fra Hakadal fristet Langvann til et bad.
Se på bildetHvis man fortsetter rett frem (innover i bildet) i dette veikrysset kommer man bort til gården Trehørningen, mens veien til venstre leder til Gørja. Veien som går motsatt vei av der fotografen tok oppstilling leder til Hakadal eller Ørfiske.
Se på bildetDette bildet er tatt fra broen som skiller Bjørnsjøen fra Fortjern. Før oppdemningen av Bjørnsjøen var vannene adskilt, men nå går de over hverandre. Vi ser Fortjernsbråtan i bakgrunnen.
Se på bildetMellom Elvannet og Langvannet er det fine rasteplasser.
Se på bildetFra bommen ved Hakadals verk, og veien innover mot Nordmarka. Der her innover du starter på en sykkelopplevelse på veiene nord i Marka. Med ulike alternativer for stopp og avstikkere.
Se på bildet13 bilder vist.