Vi skal holde oss i den vestre delen av Romeriksåsene – vi starter og avslutter turen ved åsenes yttergrense i vest. Og på veien mellom Harestua og Glitre skal vi runde Råsjøen.
Utgangspunktet er altså Harestua, og vi starter i lysløypa nordover til Råsjøkrysset. Her skifter vi retning, og legger kursen østover. Nå blir det mer stigning – nærmere bestemt 110 høydemeter på 2,5 kilometer (opp til 490 moh.). Så går det nedover – og ut på isen over Råsjøen. Vi er straks framme ved Råsjøstua, hvor det er servering i skisesongen.
Vi skifter ”himmelretning” igjen – og skal nå rett sørover. Løypa stiger jevnt og trutt oppover mot Elsjøane og Bakkholtjerna, der vi når turens høyeste punkt – knapt 530 meter over havet. Herfra går det friskt nedover – til Hakkim.
Og vi skal fortsette i nedoverbakke. Etter en drøy kilometer langs Damsortungen og Steinsortungen går det nedover, før løypa ligger ganske jevnt i 380 meters høyde fram mot Kirkebyvangen. Så gjenstår kun siste etappe – lia ned til Glitre, som ligger vel 200 meter over havet. Igjen befinner vi oss helt vest i åsene, og har både jernbane og vei like i nærheten.
God tur!
Nr | Navn | Fra | Til | Prepp | Lengde i km |
---|---|---|---|---|---|
384 | Harestua - Råsjøkrysset | Harestua | Råsjøkrysset | 05.03.2020 | 3.3 |
386 | Råsjøkrysset - Morstadsetra - Råsjøen V (terrengløypa) | Råsjøkrysset | Råsjøen | 13.03.2020 | 3.6 |
1149 | Råsjøen V - Råsjøstua (over vannet) | Råsjøen | Råsjøstua | 14.01.2021 | 2.4 |
149 | Hakkim - Råsjøstua | Råsjøstua | Hakkim | 14.01.2021 | 5.0 |
157 | Hakkim - Kirkebyvangen | Hakkim | Kirkebyvangen | 14.01.2021 | 5.2 |
240 | Glitre - Kirkebyvangen | Kirkebyvangen | Glitre | 18.03.2019 | 3.3 |