Det tradisjonsrike stedet Sagvollen er utgangspunktet. Herfra skal vi østover til Øyangen - og tilbake. Det er en fin rundtur i grovkupert terreng. Vi skal inn i et område på Hadelandsåsen som er lite besøkt.
Det er flatt og fint når vi sykler østover langs Vassbråa med sine fine raste- og badeplasser. Så går det nedover forbi Toputthytta - og deretter i bratt mote opp til Kalvlykkjehaugen. Svakt nedover til den 90 år gamle Abborputthytta, som Allmenningen holder vedlike slik den var i 1920-åra. Slik så husvære ut for skogsarbeiderne på den tida.
Rett vest for Abborputthytta ligger Finnlangen. Dette er en gammel finneplass som har vært sæter i seinere år. Nå står bare sæterhuset igjen.
Vi fortsetter på trillesti (blåmerket) ned til bilveg ved Øyangen - videre til venstre, i svak stigning opp til Hakkentjernstua. Vi er nå i Mathiesen Eidsvold Værks skoger. Østre delen av Øyangen ligger i Akershus fylke.
Vi følger Øyangens østre bredd, og setter så kursen vestover igjen. Turen går videre går i svak mote oppover, seks kilometer, til Kvernsjøputten. Her krysser vi bekken. Vi sykler i lett terreng langs store myrer og blinkende tjern fram til Sagvollen.
God tur!
Slik reiser du til og fra Sagvollen
Nr | Navn | Fra | Til | Lengde i km |
---|---|---|---|---|
317 | Øyangen - Abborputthytta - Sagvollen | Sagvollen | Øyangen | 18.9 |
318 | Øyangen - Høvra | Øyangen | Høvra | 13.5 |
841 | Sagvollen - Høvra | Høvra | Sagvollen | 6.6 |